Ana Sayfa Kızılcahamam 26 Haziran 2019

Jeopark Farkındalık Yaratıyor, Projelere Konu Olmaya Devam Ediyor.

TÜBİTAK-4004

Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkında Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim yolu ile Sistemsel Düşünme Becerilerinin Geliştirilmesi (218B169)

 

Etimesgut Bilim ve Sanat Merkezi Fen Bilimleri Öğretmeni Doktorant Hasan BİRCAN’ın yürütücülüğünü, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. Filiz BEZCİ-BİRCAN’ın bilimsel danışmanlığını yapmış olduğu “Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkında Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim yolu ile Sistemsel Düşünme Becerilerinin Geliştirilmesi” adlı TÜBİTAK-4004 projesi 17-21 Haziran Tarihleri arasında Kızılcahamam’da başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Başta TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığının, Kızılcahamam ve Etimesgut Belediyelerinin  ve Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle gerçekleştirilen bu projenin temel amacı üstün yetenekli öğrencilerin sürdürülebilir kalkınma kavramı ile buluşmalarını; önemini fark etmelerini, sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi için kimlerin, neyi, ne zaman, nerede, nasıl ve neden yapmaları gerektiği ile ilgili merak duygularını harekete geçirmeyi, araştırma yapmalarını, sorgulamalarını ve öğrenmek için motive olmalarını sağlamak olmuştur.

Projede deneysel uygulamalar, gözlemler, oyunlar, sanatsal faaliyetler, saha çalışmaları, spor etkinlikleri ve daha pek çok yaratıcı eğitim-öğretim yöntemine yer verilmiştir. Projenin temel hedefine ulaşabilmek için hazırlanan etkinliklerle katılımcıların sistemsel düşünme becerilerinin geliştirilmesini amaçlanmıştır. Sistemsel düşünme becerileri sürdürülebilirlik okuryazarı bireylerde bulunması gereken en temel özelliklerdir ve ancak bu beceriye sahip bireylerde ilgili değerleri benimseyip, olumlu tutum ve davranışlar geliştirilebilirler.

Projenin katılımcıları Etimesgut Bilim ve Sanat Merkezine devam etmekte olan 20 üstün yetenekli 7. Sınıf öğrencisi olup; bu ve benzeri öğrencilerin doğuştan sahip oldukları potansiyelin değerlendirilmesi, ülkemizin kalkınması açısından stratejik önem arz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda katılımcıların jeopark bölgesindeki incelemelerinden yola çıkarak sistemlerin sadece doğadaki ilişkileri değil, aynı zamanda sosyal, ekonomik ve ekolojik sistemler arasındaki ilişkileri de kapsadığını ve sürdürülebilir kalkınma için bu sistemlerin birbirine bağlı olduğunu ve döngüsel kalıplara sahip olduklarını fark etmeleri sağlanmaya çalışılmıştır.

UNESCO (2017) küresel jeoparkların sürdürülebilir kalkınmanın 17 hedefinden sekizinin gerçekleşmesine yardımcı olabileceğini vurgulamaktadır. Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı gerek eşsiz doğal yapısı ve gerekse yapılan titiz çalışmaların sonucu olarak öngörülen 8 hedefin gerçekleştirilmesi için ideal şartlar sunmaktadır.  Projede Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı’nın tercih edilmesindeki temel nedenlerden birisi budur. Diğer bir neden ise Ankara merkeze olan yakınlığıdır. Bu noktada üzücü olan kısım şurasıdır ki Ankara’da yaşayan pek çok vatandaşımız jeoparkın güzelliklerinden haberdar değildir. Proje kapsamında Kızılcahamam’a gelen katılımcıların şahit oldukları doğal ve tarihi güzellikleri çevreleriyle paylaşmaları Jeopark ve Kızılcahamam’ın tanıtımına yapacağı katkı projemizin artı bir yan ürünü olacak olması sevindiricidir.

 

Diğer önemli bir nokta ise Kızılcahamam  Belediyesi Başkanı Sayın Süleyman ACAR’ın teşvik edici tutumları ve destekleri projenin başarıyla sonuçlanmasında büyük rol oynamıştır. Aynı zamanda Kızılcahamam Belediyesi Turizm ve Tanıtım Koordinatörü Ali İhsan KAYABAŞIOĞLU’nun ve ekibinin yol gösterici tutumları ve yardımseverlikleri proje karşılaşılan güçlüklerin aşılmasında büyük kolaylık sağlamıştır.

Sonuç olarak Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı bu ve benzeri projelerin gerçekleştirilmesinde hem idari hem de doğal-tarihi koşullar olmak üzere eşsiz olanaklar sunmaktadır.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Dubai Avm
Yerli Köfte
Akar Bijuteri

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Sitemizi kullanarak çerez kullanımına izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi

Kızılcahamam Haber